A yin jóga egy passzív jógairányzat, amely a megfelelő gyakorlást biztosíja a merev, túlfeszült fizikai test és túlpörgött, aktív elme számára.
A gyakorlás utáni érzés csodálatos, a testednek és az elmédnek nagy szívességet teszel vele. A lassú ütemben, hosszabban, passzívan kitartott pózokkal főként a test alsó részét lazítjuk (csípő, medence, belső comb izmai, alsóháti szakasz. A yin biztosítja az egyensúlyt más ‘yang’ típusú gyakorlásokhoz vagy edzéshez.
A yin jóga a mélyebb kötőszövetek megnyújtására és a szöveti folyadékok áramlására hat – mélyrehatóbban, mint egy általános fizikai gyakorlás, mert nem a felszíni izomszövetekre irányul (melyeket yang szöveteknek hívunk), hanem a kötőszöveteket célozza meg (úgy mint a szalagok, csontok, ízületek és a fascia). Ezeket általában nem használjuk a mindennapokban, vagy nem eléggé dolgoztatjuk meg az aktívabb, dinamikusabb jóga- vagy sportgyakorlás során.
A különböző pózok stimulálják és feloldják a blokkokat a test myofasciális meridiánjaiban, így a testben a szervek és a különféle rendszerek egyensúlyba kerülnek.
Fizikai szempontból a yin pózok az elengedésről és az ellazulásról szólnak, amelyek a légzéssel együtt a fascia manipulálásával (mély kötöszöveti rétegek, melyek több rétegben, mintegy búvárruhaként hálózzák be testünket, izomkötegeinket, izomrostjainkat). A folyamat lehetővé teszi, hogy megérkezz önmagadhoz és csak mozdulatlanul megfigyeld amit a tested és az elméd mond neked.
Stresszmentesség – Lenyugtatja és kiegyensúlyozza a testet és az elmét, csökkenti a stresszt és a szorongást, segítségével a mélyen raktározott feszültség feloldható.
Rugalmasság – nyújtja és a keringés növelésével rugalmasabbá teszi a szöveteket, az ízületeket mobilisabbá teszi. Élénkíti az energiaáramlást, melyet egyúttal szétoszlat sejt szintig a szövetekben és szervekben.
Egyensúly – kiegyensúlyozza az energiarendszereket, így egy mentálisan és fizikálisan is érezhető egyedi nyugalomérzetet teremt a gyakorlóban.
Leave a comment